Уторак, 22. јануар 2019. године Промовисана збирка поезије шеснаестогодишњег Војислава Дурмановића

Шеснаестогодишњи гимназијалац из Бијељине Војислав Дурмановић је у Народној библиотеци "Филип Вишњић" промовисао своју прву збирку поезије "Погледи с моста" за коју је рекао да означава његово књижевно пунољетство.
Аутор је изјавио новинарима да је у поезију преточио догађаје из досадашњег школовања и одрастања, укључујући и љубавне стихове, али и родољубиве и духовне пјесме.

Као што је навео у предговору књиге, Дурмановић је за наслов првенца изабрао мостове који су чест мотив у књижевности, оцјењујући да би живот без мостова међу људима био сиромашан и непотпун.

"За писање којим се бавим две и по године освојио сам 50 награда и књижевних признања, неке песме објављене су и на енглеском језику, а ова збирка означава моје књижевно пунолетство", рекао је млади пјесник.

Он каже да се поезијом бави искрено и од срца и да је у друштву стекао репутацију пјесника која има и добре и лоше стране, али да међу вршњацима углавном наилази на одобравање, а међу менторима на подршку.

"Настојим да и живот живим као песму - спонтано и неоптерећен формалностима као што су награде, објављене књиге и популарност, него да пишем из срца и сам почињем и завршавам поему свог живота", поручио је Дурмановић.

Рецензент књиге "Погледи с моста" Сенахид Незировић, преводилац и писац из Тузле, рекао је новинарима да је поетски првенац сјајног младог пјесника Војислава Дурмановића реализован као необична синтеза - аутор је рођен у Србији, живи у Републици Српској, а објављује књигу у Федерацији БиХ, у издању СПКД "Просвјета" из Тузле.

Он каже да је Дурмановић веома талентован, награђиван и превођен пјесник, андрићевски мотивисан мостовима, који својим стиховима спаја историју, садашњост и будућност и на најбољи начин афирмише српски језик.