Почетна  //  Дешавања  //  Дешавања  //  Понедјељак, 20. новембар 2017. године Амбасадор Француске посјетио библиотеку
Понедјељак, 20. новембар 2017. године Амбасадор Француске посјетио библиотеку

Амбасадор Француске у БиХ Гијом Русон данас је у Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини свечано уручио дипломе за 24 кандидата који су положили испит Делф, што је потврда знања француског језика свуда у свијету. "Ову диплому издаје француско Министарство образовања и она олакшава приступ француским универзитетима, а Француска је четврта земља у свијету по броју пријема страних студената", истакао је Русон. Према његовим ријечима, годишње 200 студената из БиХ одлази на студије у Француску, која нуди и бројне програме стипендирања.

"БиХ жели да се прикључи ЕУ, што је перспектива коју и Француска прижељкује за ову земљу, те ће се у том контексту сарадња у економији развијати и сигурно ће БиХ требати људи који говоре француски језик", навео је Русон. Он је додао да француски језик говори 274 милиона људи у свијету и да је то други језик који се највише учи у свијету. Француски амбасадор Русон и директор Француског института у БиХ Емануел Мурије захвалили су бијељинској библиотеци на вишегодишњој успјешној сарадњи на ширењу француског језика и уручили 125 књига на француском језику за Библиотеку и за Основну школу "Вук Караџић" у Бијељини.

Директор Библиотеке Јован Цвјетковић захвалио је на овом поклону који ће обогатити њихову Француску читаоницу "Виктор Иго" која ради двије деценије. Он је истакао да у Бијељини и Угљевику више од хиљаду ученика у основним и средњим школама уче француски језик и да у Бијељини ради 10 професора француског језика са којима Библиотека успјешно организују курсеве француског језика. Цвјетковић је гостима пренио жеље за будућу што бољу сарадњу и подршку Амбасаде Француске у БиХ и Француског института у БиХ.