Четвртак, 19. април 2018. године ЛУТВИД ФЕСТ 2018 - додјела награда

Завршен је други по реду Фестивал луткарства и видео-презентације књига ЛУТВИД ФЕСТ 2018.

Представа "Мала вештица" у извођењу ученика ЈУ ОШ "Алекса Шантић" из Угљевика побједник је другог Фестивала луткарства и видео презентације књиге "Лутвид-фест 2018" у Бијељини. Учитељица Снежана Милошевић рекла је новинарима да су дјеца припремала представу седам мјесеци и да су у њу уложили много труда, рада, ентузијазма и радости, што се и осјетило у њиховом извођењу.

"Срећни су и узбуђени због награде, а у представи је учествовало свих девет ученика који похађају четврти разред Подручне школе у Угљевичкој Обријежи", навела је Милошевићева. Угљевички луткари биће једини представници Републике Српске на фестивалу луткарства који се у мају одржава у Новом Саду, а једна од освојених награда на "Лутвиду" је и посјета некој од професионалних позоришних представа у Београду. Директор бијељинске библиотеке Јован Цвјетковић, као директор фестивала, оцијенио је да је овогодишњи "Лутвид-фест" испунио сва очекивања са осам такмичарских екипа из Србије и Републике Српске и великим бројем посјетилаца. "Видјели смо сјајне представе и видео презентације, али главно је да је побиједила књига", рекао је Цвјетковић. Приказ књиге на савремен начин, видео трејлерима, али и кроз реанимацију луткарства као једног од најстаријих начина људског умјетничког изражавања, ове године представиле су такмичарске екипе ЈУ ОШ "Свети Сава" Бијељина, ЈУ ОШ "Јован Дучић" Бијељина, ЈУ ОШ "Дворови" Дворови, ЈУ ОШ "Доситеј Обрадовић" Суво Поље и ЈУ ОШ "Алекса Шантић" Угљевик из Републике Српске, те ОШ из Крагујевца, Пожеге и Зајечара из Србије. У сарадњи са угљевичком школом, као и школом из Пожеге учествовале су и Народне библиотеке из поменутих мјеста. "Лутвид-фест" одржан је од 16. до 19. априла у Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини.

Оцјене жирија саопштио је предсједник жирија мр драмских и аудио-визуелних умјетности Душан Тузланчић, а поред њега жирирали су: Иван Петровић, глумац, Милан Стојановић, психолог и Милош Ђурђевић, камерман и монтажер.

Жири је одлучио на сљедећи начин:

НАГРАДЕ ЗА НАЈБОЉУ ПРЕДСТАВУ У ЦЈЕЛИНИ:

I мјесто: „Мала вештица“ ЈУ ОШ „Алекса Шантич" и Народна библиотека Угљевик
II мјесто: „Дар краљеве кћери“ ОШ „Петар Лековић“и Народна библиотека Пожега
III мјесто: „Агенција за родитеље“ ОШ „Десанка Максимовић“ Зајечар

НАГРАДЕ ЗА НАЈБОЉУ ВИДЕО-ПРЕЗЕНТАЦИЈУ:

I мјесто: ЈУ ОШ „Свети Сава“ Бијељина за књигу „Видовите приче“ Љубивоја Ршумовића
II мјесто: ОШ „Десанка Максимовић“ Зајечар за књигу „Агенција за родитеље“ Дејвида Бадијела
III мјесто: ЈУ ОШ „Дворови“ Дворови за књигу „Како сам постао псето“ Виолете Јовић

НАГРАДЕ ЗА НАЈБОЉИ ПЛАКАТ:

I мјесто: ЈУ ОШ „Дворови“ Дворови
II мјесто: ЈУ ОШ „Јован Дучић“ Бијељина