Подвизи ...

Представљање књиге "Подвизи и страдања грофа од Такова" аутора Дејана Михаиловића

Уторак, 17. март 2020. године у 19 часова

Велика сала библиотеке
Улаз слободан

Дејан Михаиловић (1951) одрастао је и школовао се у Београду, где је дипломирао на Одсеку за општу књижевност Филолошког факултета. Радио је као уредник у Дечјој редакцији Радио Београда, лектор у Задужбини Иве Андрића, редактор текста у Енциклопедији Југославије Југословенског лексикографског завода (Редакција за Србију) и уредник у часописима „Књижевне новине“, „Писмо“, „Књижевни магазин“ и издавачкој кући „Лагуна“, а пре тога у издавачком предузећу „Просвета“ из Београда. Од 1993. до 1999. провео је у Сан Франциску, у Калифорнији, САД. Преводио руске и енглеске писце (Буњин, Шаламов, Хармс, Алданов, Довлатов, Акуњин, Блејк, По, Бекет и др.). За превод романа Самоубиство Марка Алданова добио је награду „Др Јован Максимовић“ за најбољи превод са руског језика за 2015. и 2016. годину.

Објавио је збирке прича Дођох, видех, побегох (1969) и Куке и вериге (2013) и мали речних старе хришћанске, византијске и средњовековне српске књижевности Византијски круг (2009).

Члан је Српског књижевног друштва и Удружења књижевних преводилаца Србије.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Да ли је кнез и краљ Милан Обреновић IV, први модерни српски државник, који је изборио слободу од турског вазалства, обезбедио независност и увео своју земљу међу уређене европске државе, заслужено стекао глас неуравнотеженог човека, коцкара, женскароша и расипника?

Да ли су га његови савременици и његови сународници сасвим протумачили и разумели?

Романсирани портрет овог владара развејава предрасуде о његовој личности и епохи нудећи читаоцу сплет забавних, нецензурисаних и често драматичних епизода из једног бурног живота, од доласка на престо после убиства кнеза Михаила 1868. до смрти у Бечу 1901.

____

„Неодољив поглед на Србију с краја XIX и самог почетка XX века, роман Подвизи и страдања Грофа од Такова истовремено је снажно сведочење о националном менталитету и, у једној својој димензији, демистификација службене историје, где су политички и друштвени догађаји и личности приказани са надмоћном и не увек благом иронијом. Као у најбољим историјским романима, у темељу ове прворазредне прозе, оплемењене финим хумором, лежи велики и озбиљан истраживачки рад, док се иза кулиса историје указују често тривијални покретачи збивања од најдалекосежнијег значаја.“ Владета Јанковић

„Без амбиција да исправља историјске неправде али са снажним поривом да оживи могућност приповедања историје, аутор живахно и понесено размаштава повест о одрастању, сазревању и искушењима краља Милана, суочавајући нас са безданом до сада мало познатих података о приватним животима и јавним интересима.“ Владислава Гордић Петковић