Контакт подаци и радно вријемеFind

Наша адреса и основни подаци:

 

Јавна установа Народна библиотека "Филип Вишњић" Бијељина

Трг краља Петра I Карађорђевића 5, 76300 Бијељина

 


Tелефони:
централа +387(55)205-603
директор +387(55)210-721
факс +387(55)208-117
одјељење завичајне збирке +387(55)226-540
рачуноводство +387(55)226-541


Мејл адресе:
direktor.junbfv@gmail.com
sekretarnbfv@gmail.com
zavicajnanbfv@gmail.com

racunovodstvonbfv@gmail.com
studentskanbfv@gmail.com
medjubibliotecka.pozajmica.nbfv@gmail.com

 

Основни суд Бијељина: Фи. 942/93, МБ:1783033, ЈИБ:4400384180003
Рачун за прикупљање јавних прихода, врста прихода 722591, буџетска организација 0818035

 

Радно вријеме:

 

Сваки радни дан од 7:30 - 19:00 часова.
Суботом и недјељом не радимо
Читаоница је отворена сваки радни дан од 8 - 19 часова.

 

Контакт и радно вријеме
  • Региструј се
мај 2012
ПДФ
Штампа
Ел. пошта

Пипи Дуга Чарапа – Астрид Линдгрен

Ове године се навршава десет година како је умрла Астрид Линдгрен (1907 - 2002), шведска књижевница за дјецу, ауторка чувеног дјела “Пипи Дуга Чарапа”. Дјела су јој преведена на више од деведесет језика, објављена у више од сто земаља што је сврстава међу најпопуларније писце књижевности за дјецу.Пипи, увијек насмијану дјевојчицу пјегавог лика, са риђим кикицама, ауторка је измислила док јој је кћерка лежала у постељи, да би јој прекратила досаду. Као све што настане из срца и у случајном трену, а има топлину и снагу да се памти, тако и ова прослављена књижевна јунакиња живи међу данашњом дјецом и у онима који су некада били дјеца. Пипи Дуга Чарапа је постала узор независност, правде и борбе против насиља. Она je симбол слободног дјетета бујне маште и натприродне снаге у свијету у коме "живи", а још је моћнија у душама оних који су је упознали предајући се свијету књижевности. Међутим, када се књига појавила наишла је на одбојност и неприхватање поготово међу наставницима и родитељима који су је оцијенили као „пријетња моралу“. Проблем није био само у томе што Пипи живи сама у великој кући, с мајмуном и коњем, те што носи различите чарапе, већ прије свега зато што не жели да иде у школу већ ради шта хоће, а другаре окупља причама о мјестима гдје је била са оцем, капетаном јужних мора.

Штипаљка у хулахопкама – Дивна Вуксановић

„Тролови, митска бића поријеклом са Сјевера, представљају једну од мојих највећих опсесија: видим их свуда – баш као и свако дијете које не жели да одрасте и његује свијет лудорија на себи својствен начин“ – каже Дивна Вуксановић. Она је до сада објавила серију од четири књиге о троловима (“Живот с троловима I и II”, “Штипаљка у хулахопкама” и “Лези ми на леђа, троле!”).„Наравно, ова издања савремених бајки за дјецу и одрасле, уједно чине и мој стварни живот, у коме се појављују и сви мени драги људи, било у лику тролова, или пријатеља главних јунакиња и јунака мог живота, преточеног у рукопис књиге.“

Одломак:

„Патила је и малена звезда, чак толико да је од муке хтела да скочи у најближу црну рупу и ту оконча свој светлосни век. Није, сирота, имала чиме ни да се превезе до прве станице Млечног пута, одакле би могла, редовном „Сибелијус“ линијом, да се пребаце до зелено-плаве планете. Тролска пошта одавде је путовала споро, готово никако, а залуђени домовој Кузја одавно је излетео из Интернет орбите, да би у овако деликатној ситуацији могао иоле да помогне. Трол Магнетенко упињао се из петних жила не би ли привукао црвену звезду ближе земљи, али су његови напори завршили тако што му је у наручје, уместо далеке звезде, изравно улетела тролица Шишаркашица, право са ревијалног дела програма клизачког такмичења у Лапонији.“

Аутобиографија – Бранислав Нушић

Аутобиографија је један облик биографије, који се пише у првом лицу јер особа пише о самом себи. Бранислав Нушић је познати комедиограф, па је и своју Аутобиографију написао необично и духовито. У њој, као и у комедијама, износи своје утиске о људима и догађајима око себе. Нушић нас у њој води од свог рођења и колијевке, па све даље до школског доба приказујући себе као несташно, бучно дијете, малог шерета, мангупче, које је спретно и домишљато на свакојаке подвале и шале на рачун старијих и млађих, касније, кад порасте то је прави деран који има своју дружину и предузима разне подвиге и авантуре, увијек са неким циљем, да се некоме наруга за грешке или смијешне особине или да се освети за нешто што њима, дјечацима, није по вољи. У њој се Нушић не подсмијева и не критикује само друге, него се шали и на свој рачун. За школарце ће Аутобиографија бити посебно лијепа и занимљова, али и поучна, у дијеловима гдје говори о свом школовању, јер ће имати прилику да упореде његов начин школовања и свој. Које су разлике? Одговор потражите у овој занимљивој књизи.

 

 
 На врх