27. фебруар 2014. године Представљен часопис за културу, умјетност и науку "Луча" и СКЦ "Свети Сава" Суботица

У Бијељини су представљени Српски културни центар "Свети Сава" из Суботице, који већ 23 године његује културу и духовност српског народа, те часопис за културу, умјетност и науку "Луча".

Предсједник Српског културног центра "Свети Сава" Милан Мародић рекао је да је циљ овог центра обједињавање српског духовног бића на свим просторима на којем живи.

"Најзначајније наше активности су трибине. Годишње имамо 54 програма у којима гостују сви српски ствараоци у књижевности, историји и науци, а бројне су и духовне трибине", рекао је Мародић представљајући Центар бијељинској књижевној публици у Народној библиотеци "Филип Вишњић".

Часопис "Луча", који, како су истакли његови уредници, приказује одређени књижевни тренутак српских средина, излази већ четврт вијека.

У претпосљедњем броју овог часописа 11 писаца и пјесника из Бијељине објавили су по три рада.

Главни и одговорни уредник "Луче" Миле Тасић оцијенио је да су радови бијељинских књижевних умјетника обоготали овај часопис, који најозбиљније покрива комплетан српски културни простор.

"Часопис је отворен за сјајне ауторе. Број у којем смо обележили Његошев јубилеј и део који је посвећен књижевном тренутку Бијељине посебно је тражен и читан", рекао је Тасић.

Он је додао да је тај број часописа био веома читан не само у Суботици, него и у дијспори, широм српског културног простора.

Тасић истиче да су дружења и контакти, попут вечерашњег у бијељинској градској библиотеци, битни да би се народи два краја боље упознали.

Присутнима се такође обратио и књижевник Давид Кецман- Дако, члан уредништва овог часописа а бијељинској публици се представио и Милош Станковић, глумац Народног позоришта из Суботице који је говорио одломке из бесједа владике Николаја Велимировића .