Почетна  //  Дешавања Архивски чланци
9. децембар 2014. године Промовисан часопис "Бокатин Дијак"

У Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини је промовисан четврти број часописа за језик, књижевност и духовност "Бокатин Дијак". Часопис су представили главни и одговорни уредник Немања Миловановић са члановима уредништва Марком Томићем и Слободаном Јовићем. "`Бокатин Дијак` је конципиран тако да има седам сталних рубрика и пет повремених, а првом рубриком о језику увијек отварамо часопис", рекао је Миловановић и додао да се рад о језику аутора Јелице Стојановић односи на Први свјетски рат и однос према ћирилици, као и другим српским националним симболима. Према његовим ријечима, у часопису се може прочитати и квалитетна проза и поезија, а заступљени су писци различитих генерација и поетичких усмјерења.

"`Бокатин Дијак` у четвртом броју доноси 18 радова из три области смјештених у седам рубрика, с тим што би се духовност могла ставити у шири контекст, јер не подразумијева само православну духовност, него духовност уопште као културну дјелатност", рекао је Миловановић.

Он је напоменуо да је часопис, који је представљен у Библиотеци у Бијељини, препознатљив по рубрици "Баштина" у којој се објављују радови аутора који су дјелом или биографијом у вези са мајевичким простором.

"Овај пут смо се одлучили да објавимо приватна писма једног од чланова `Младе Босне` - Вељка Чубриловића, поводом 100 година од атентата на престолонасљедника Франца Фердинанда", рекао је Миловановић и додао да је ово прилика да се скрене пажња на Вељка и Васу Чубриловића, али и друге Мајевичане који су учествовали у сарајевском атентату.

Часопис за језик, књижевност и духовност "Бокатин Дијак" четвртим је бројем ушао у трећу годину излажења. Штампање је подржала општина Лопаре, а издравач је Центар за културу и информисање ове општине.

Несебична, али и редовна, помоћ и подршка стигла је и од Срба поријеклом из Лопара, који живе и раде у Швајцарској.