Сриједа, 22. април 2015. године Вече посвећено Бранку Ћопићу

У Бијељини је одржано "Ћопићево вече" на којем је истакнут значај Бранка Ћопића у српској књижевности, познатог као мага кратке и духовите чеховљевске приче, једрог, свјежег и бистрог језика.

Народна библиотека "Филип Вишњић" и Фондација "Бранко Ћопић" из Бањалуке организовали су "Ћопићево вече", на којем су учествовали предсједник Фондације Светозар Личина и књижевници Ранко Рисојевић, Ранко Павловић и Здравко Згоњанин.

Предсједник Фондације Светозар Личина рекао је да је посебно задовољство бити  у Бијељини, поводом обиљежавања 100 година од рођења овог српског писца.

"Задовољство је да смо вечерас са Бранком и он са нама у овом граду, тим прије јер је ријеч описцу у српској књижевности познатом као магу кратке приче, духовите чеховљевске приче, једрог, свјежег и бистрог језика", рекао је Личина.

Он је навео да је у данашњем времену српски језик "истрошен", захваљујући, прије свега, средствима комуникације.

"Ријечи су много штошта изгубиле од свога значења, истањиле се и многе погубиле, а ако желимо да се вратимо своме изворном језику, онда је Бранко умногоме захвалан и од њега се и том погледу много може научити", рекао је Личина новинарима.

Он је истакао да Ћопићево огромно дјело представља енциклопедију ријечи, да је његов стваралачки опус жанровски разуђен, те да припада оним писцима са најбогатијим репертоаром.

Бранко Ћопић је за живота издао три врсте сабраних дјела, а у сваком од њих по 160.000 табака. Написао је више од 2.000 библиографских јединица, а за живота је објавио преко 10 милиона примјерака, те је, како је Личина навео, сваки други становник бивше Југославије могао да има његову књигу.

О Ћопићу и његовом стваралаштву у Народној библиотеци говорили су и књижевници Ранко Рисојевић, Ранко Павловић и Здравко Згоњанин, а на вечери посвећеној овом српском књижевном великану присуствовао је велики број професора књижевности и других радника у области културе у Бијељини.