Петак, 27. мај 2016. године Промовисан роман Вање Булића "Теслина пошиљка"

У Народној библиотеци "Филип Вишњић"  је представљен роман Вање Булића "Теслина пошиљка", историјски трилер о уништавању културног блага у Народној библиотеци у Београду, која је срушена 1941. године.

Булић каже да је, истражујући о томе, закључио да током њемачког бомбардовања нису изгориле све књиге, него је библиотека запаљена изнутра и опљачкана.

"У тој библиотеци је било пола милиона књига и рукописа, 1.200 рукописних књига из раног средњег века, што немају земље које се диче да су много културније и јаче од Србије", истакао је он и додао да је у библиотеци радило двоје Нијемаца.

Аутор каже да је суштина књиге дата у поднаслову – Кад књига изгори, пепео проговори.

Булић у литератури која је спој чињеница и маште закључује да су се у опљачканој и уништеној библиотеци у Београду налазили чувени "зраци смрти", које је Никола Тесла спремио као оружје које ће одбранити Србију у случају рата.

Истовремено, каже он, ту је било и Мирослављево јеванђеље које је једно од 120 највреднијих непокретних добара у историји људске цивилизације.

Према ријечима аутора, у књизи се налазе и неки бизарни подаци о Тесли, његова преписка са чувеним медијумом са којим се дописивао на језицима изумрлих народа.

Чињеница је, каже Булић, да су стручњаци утврдили да количина пепела која је нађена не одговара количини књига које су спаљене у београдској библиотеци.

Ваома посјећено књижевно вече у Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини отворили су пјесмом и музиком на гитари пријатељи Вање Булића из младости.

Један од њих, професор физике у пензији Михајло Трифковић, рекао је да су њихов наступ и Булићева промоција посвећени обиљежавању 160 година од рођења свјетског генија за сва времена Николе Тесле.