Август 2016

Флавијан – Протојереј Александар Торик

Роман „Флавијан“ протојереја Александра Торика је нека врста водича за православне почетнике. Два пријатеља из студентских дана се „случајно“ срећу у продавници ципела, што ће потпуно преокренути живот наизглед успешног московљанина Аљоше.

У потрази за материјалном сигурношћу просечног грађанина, Аљоша не примећује свој опустели и разваљени живот, али одлазак у госте код јеромонаха Флавијана промениће његов усахли поглед на свет. Ту су уплетене приче о демонима, егзорцизму, о чудесима стараца и руских светаца, врачарама... Роман је написан лаким, живописним стилом који је приступачан сваком читаоцу, а мајсторски уплетене приче нижу се једна за другом што доприноси необичној динамици романа, те се чита у једном даху.

Бурмански дани – Џорџ Орвел

Бурмански дани је први Орвелов роман, који је први пут објављен 1934. године. Ово је прича о последњим данима британског колонијализма у Индији. Радња се одвија двадесетих година XX века, у царској Бурми, у измишљеном округу Кјауктада. Корумпирани судија У По Кин планира да уништи репутацију индијском доктору Верашвамију, Докторова главна заштита је његово пријатељство са Џоном Фиоријем, тридесетпетогодишњим трговцем тиловине, који је члан престижног британског клуба, а чији члан и доктор жели да постане зарад сопствене сигурности.

Због бојазни да је роман потенцијално клеветнички и да су неки од ликова засновани на стварним личностима, први пут је објављен у Америци. Британско издање, са измењеним именима ликова, појавило се годину дана касније. Орвел у овом роману описује ко-рупцију, расизам и империјалну нетрпељивост према ...

Париз у двадесетом веку – Жил Верн

Париз у XX веку (1863) је велико откриће из књижевне заоставштине Жила Верна. Радња романа догађа се у Паризу 1960. Основна тема је судбина класично образованог младића Мишела Дифреноа, неприлагођеног друштву у коме царују слепа техника и себична трговина. Приказују се потресне сцене социјалног раслојавања које се историски и десило: сиротиња насељава северна и источна предграђа Париза, а буржоазија конституише отмене четврти на западној страни Париза.Париз у XX веку је истинско ремек дело и својом разорном критиком тоталитарне идеологије, упоредиво са Орвеловом "1984" или бредберијевим "Фаренхајтом 451".