Контакт подаци и радно вријемеFind

Наша адреса и основни подаци:

 

Јавна установа Народна библиотека "Филип Вишњић" Бијељина

Трг краља Петра I Карађорђевића 5, 76300 Бијељина

 


Tелефони:
централа +387(55)205-603
директор +387(55)210-721
факс +387(55)208-117
одјељење завичајне збирке +387(55)226-540
рачуноводство +387(55)226-541


Мејл адресе:
direktor.junbfv@gmail.com
sekretarnbfv@gmail.com
zavicajnanbfv@gmail.com

racunovodstvonbfv@gmail.com
studentskanbfv@gmail.com
medjubibliotecka.pozajmica.nbfv@gmail.com

 

Основни суд Бијељина: Фи. 942/93, МБ:1783033, ЈИБ:4400384180003
Рачун за прикупљање јавних прихода, врста прихода 722591, буџетска организација 0818035

 

Радно вријеме:

 

Сваки радни дан од 7:30 - 19:00 часова.
Суботом и недјељом не радимо
Читаоница је отворена сваки радни дан од 8 - 19 часова.

 

Контакт и радно вријеме
  • Региструј се
април 2012
ПДФ
Штампа
Ел. пошта

Александар Поповић – Девојчица у плавој хаљини

 

„Девојчица у плавој хаљиниобјављена је први пут 1961, али је постала универзална прича ван временских оквира, о смислу живљења , о вјери у људску доброту, о томе како се за трен може промијенити цио живот и угао посматрања на исти, на његове приоритете и циљеве. Дјевојчица у плавој хаљини јавља се дјевојчици Мили у сну док лежи у болничкој постељи након несреће у парку. Та дјевојчица у Милином сну лети изнад кровова, улази у домове, посматра шта се дешава у њима и види да има много несрећних људи који као да не знају да буду бољи према својим најближим. Али гдје год се појави дјевојчица у плавој хаљини људи се мире, радују и разумију и аутор каже да то није сами Милин сан, него сан свих људи и да се живот некад много боље осјећа него што се разумије. Благотворни су оптимизам и вјера у људе који остају након читања ове књиге.

Десанка Максимовић – Приче о куцама

 

Десанка Максимовић, једна од најзначајнијих пјесникиња српске књижевности 20. вијека, у деценији пред почетак Другог свјетског рата писала је приче за најмлађе читаоце, које су објављиване у „Политици за децу“. Међу њима су биле и „Приче о куцама“. Пас је не само највјернији, него и најстарији човјеков пријатељ – међу животињама. Тако је било у древним митовима, античким еповима и у нашој усменој традицији. Зато је и Десанка радо писала приче о псима – о разним врстама куца и разним односима са човјеком, највише са дјецом. Ове приче нису само за дјецу, него и за одрасле, јер су уствари приче о вјерности.

Радјард Киплинг – Чудновати доживљаји Мороба Џукса

 

Овог Енглеза, рођеног у колонизованој Индији, с правом сматрају једним од најбољих свјетских писаца за дјецу, при чему се има у виду његова „Књига о џунгли“, али се тиме превиђају његове више него изванредне приче какве су сабране у овој књизи и које као и Егзиперијев „Мали принц“ превазилазе литературу једног узраста. Дубину духовног богатства Индије и Индијаца нико прије, а, чини се, ни послије њега није проникнуо са толико разумијевања и уживљености. У његовим причама најјасније се оцртавају супротности западне и источних култура, при чему духовно сиромаштво картезијанског добија обрисе трагичног. Оне имају и ванвременски значај, ништа у литератури са толико алегоричности не дочарава карантинске државе, каква је и Србија била у вријеме међународних санкција, као прича којом је насловљена ова књига.

 

 
 На врх