Од понедјељка до петка од 8 до 19 сати
Суботом од 9 до 13 сати

Почетна  //  Дешавања  //  Дешавања  //  Уторак, 20. јануар 2018. године Представљен роман "Писма Матилди К."
Уторак, 20. јануар 2018. године Представљен роман "Писма Матилди К."

Новинар Мирослав Јанковић представио је у Бијељини свој први роман "Писма Матилди К." и најавио објављивање наставка ове приче о оперској пјевачици у амбијенту ратног Сарајева. "Матилда је процијеђено животно искуство које сваком мушкарцу остаје од жена које су знали, имали или вољели у животу", рекао је Јанковић новинарима уочи промоције у Народној библиотеци "Филип Вишњић".

Према ријечима аутора, књига је концептуално комбиновање класичне нарације и романа тока свијести, а њена тема је недостатак талента код умјетника. "То је највећа бољка коју умјетник може да има јер неталентовани обично имају наглашену амбицију и узавреле жеље да успију, гдје и настаје драма моје јунакиње", навео је Јанковић. Овај модеран српски роман до сада је промовисан у Источном Сарајеву, Бањалуци и на Сајму књига у Београду, а објављен је и као звучна књига у издању Специјалне библиотеке за слијепа и слабовида лица Републике Српске.

Мирослав Јанковић рођен је 1949. године у Сарајеву, гдје је радио као политички новинар у "Ослобођењу", у току и након рата радио је у више београдских новинских редакција, а уз 45 година бављења новинарством аутор је, коаутор и уредник пет књига о рату у БиХ. Сада живи и ради у Сарајеву и Београду. Према ријечима Јанковића, новинарство је добра школа за писање зато што научи човјека да има добар осјећај за сувишну ријеч.

Директор Специјалне библиотеке за слијепа и слабовида лица Републике Српске Желимир Радиновић рекао је на промоцији у Бијељини да је роман "Писма Матилди К." Мирослава Јанковића дио њихове едиције "Један писац, једна књига", којом се афирмишу писци из Српске. Звучно издање романа прочитао је глумац Рајко Марчета у тонском студију Специјалне библиотеке.

Према ријечима Радиновића, ова библиотека има фонд од 12.000 књига и 570 корисника из Републике Српске и земаља региона. Народна библиотека "Филип Вишњић" у Бијељини има и Аудио-Брај интернет клуб читаоницу, односно одјељење за слијепа и слабовида лица.