Сриједа, 23. јануар 2019. године Позориште у Бијељини јава или сан

"Позориште у Бијељини, јава или сан" назив је трибине на којој се јавност сагласила да други град по броју становника у Републици Српској треба да има институционално позориште и да је обавеза локалне власти да задовољи ову потребу грађана.

Српски театролог поријеклом из Семберије Миливоје Млађеновић истакао је у уводној ријечи да је позориште једна од исконских људских потреба и да као умјетнички феномен има огроман друштвени утицај, те да позориште није наметник него савезник у животу града.

"Две даске и једна страст" - толико је по њему потребно да се створи позориште које једну средину чини градском.

Млађеновић оцјењује да је Бијељина врло погодна за формирање позоришта и да град треба да буде отворен за почетни трошак од 200.000 КМ.

"Паре уложене у позориште се не враћају, јер интелектуално и уметничко не производи паре и тога се треба одрећи. Уметност, барем код нас, није профитабилна", додао је Млађеновић.

Према његовим ријечима, позориште више није привилегија и много га је лакше формирати и одржавати него што је то било деценијама раније.

"Потреба за формирањем позоришта у Бијељини је одавно утврђена, сигурно артикулисана и на њу што пре треба одговорити на прави начин", закључио је Млађеновић.

Други уводничар на трибини, магистар драмских умјетности из Бијељине Душан Тузланчић оцијенио је да овај град већ има бољу публику од сваког позоришта које буде формирано, уз увјерење да ће оно бити врло брзо направљено.

"Цијена је погрешан критеријум и све ће бити лакше када се појави прва представа", поручио је Тузланчић, наводећи да свака премијера у Бијељини може да буде играна у најмање 15 градова у региону са којима већ постоји сарадња у области културе.

Учесник трибине, народни посланик из Бијељине Недељко Ћорић најавио је на јавном скупу да ће са спонзорима обезбиједити новац за прву позоришну представу у овом граду.

Трибина "Позориште у Бијељини, јава или сан" одржана је у Народној библиотеци "Филип Вишњић" у организацији Удружења младих "Бум".