Сриједа, 19. јун 2019. Промовисана "Српска историја " Чедомира Антића

У Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини је промовисана књига историчара Чедомира Антића "Српска историја", која кроз више од 70 поглавља говори о историји народа и територије на којој се налази садашња Србија.
Антић је навео да је ова књига потребна српској јавности нарочито у новије вријеме, када настају нове нације и идентитети.

"Неопходно је сагледати актуелно стање у којем је данас српски народ", рекао је Антић.

Он наводи да поједини српски научници сматрају да није вријеме за велике синтезе, те да је неопходно мало сачекати.

"Можда сам донекле са тим и сагласан јер чекамо седми том `Историје српског народа`, који није написан од осамдесетих и деведесетих година прошлог века", рекао је Антић и подсјетио да је ова књига прије годину дана преведена и на енглески језик, а објавила ју је "Лагуна".

Он је навео да није било потребе за временском дистанцом у писању књига, као што је био случај и са "Историјом Републике Српске".

"Наши велики историчари писали су историју Срба до деведесетих година, али већина историја, посебно оних које настају у земљама ЕУ и САД, не познају ту временску дистанцу, те наши људи у дијаспори немају прилику да износе научне аргументе када расправљају о модерним догађајима", рекао је Антић.

Он је најавио да ће у наредним годинама бити посвећен широј историји Републике Српске што је поједанако важан пројекат.

"Када смо професор Ненад Кецмановић и ја почињали књигу `Историја Републике Српске` имао сам идеју о обимном дјелу, које би у четири или пет томова представило историју српског народа на овим просторима, посебно тридесетогодишњег раздобља од 1989. године до данас", рекао је Антић.

Он је навео да нешто слично треба направити и за Србију, која је од 2006. године међународно призната и самостална.

"Логично је да после толико времена добијемо детаљну историју тог времена", рекао је Антић и додао да ће, када буде писао ширу верзију историје Србије, велики сегмент бити посвећен историји Косова и Метохије.

Чедомир Антић је српски историчар, политички активиста и бивши лидер студената. Објавио је шест научних монографија. Коаутор је прве обимне монографије "Историја Републике Српске", објављене 2016. године у Београду и Бањалуци.

Антић се својим досадашњим академским и друштвеним активизмом наметнуо као узданица српске историографије и један је од њених најугледнијих представника.

Организатори промоције су Градски одбор Удружења "Краљевина Србије" из Бијељине и Народна библиотека "Филип Вишњић“.