Почетна  //  Дешавања  //  Дешавања  //  Сриједа, 6. новембар 2019. године С Вишњићем у сјећању, свјетлост музике и стиха

Савез слијепих Републике Српске и бијељинска Народна библиотека "Филип Вишњић" представили су данас публици културно-умјетнички програм "С Вишњићем у сјећању, свјетлост музике и стиха" као традиционалан допринос културној манифестацији "Вишњићеви дани".

Представник Савеза слијепих Републике Српске Љубинко Ребић рекао је новинарима да је слијепи пјесник нарочита инспирација за слијепа и слабовида лица и њихову жељу да у друштву промовишу своје способности, нарочито надарену дјецу. "Тежина хендикепа не спречава нас да кроз културу, спорт и образовање унапређујемо положај слијепих и слабовидих лица, првенствено кроз школовање у специјализованим установама и инклузивно образовање", истакао је Ребић и навео да Савез слијепих окупља око 2.000 чланова у Републици Српској. Владан Поповић, директор центра "Будућност" из Дервенте који се бави образовањем, васпитањем, рехабилитацијом и запошљавањем слијепих и слабовидих лица, рекао је новинарима да у програму за "Вишњићеве дане" учествује четворо њихових ученика који су приказали музичке и литерарне таленте.

Директор Специјалне библиотеке за слијепа и слабовида лица Републике Српске Желимир Радиновић указао је на значај ове јавне установе за образовање, информисање и задовољавање културних потреба слијепих и слабовидих лица. Према његовим ријечима, Библиотека ради од 2007. године и има књижни фонд од 12.000 библиотечких јединица. Током програма у Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини промовисана је књига на Брајевом писму и звучној техници "Ево их иду" аутора Јованке Милошевић. Ученици Школе за образовање и васпитање слијепих и слабовидих лица "Будућност" из Дервенте извели су музичко-рецитаторски наступ, а стихове је говорила Борка Тадић из Бањалуке.