БИБЛИОТЕКА ОД ПОНЕДЈЕЉКА, 18. МАЈА 2020. ГОДИНЕ РАДИ СА КОРИСНИЦИМА СВАКИ РАДНИ ДАН ОД 7.30 - 18.30 ЧАСОВА.

Јануар 2020

Велики пад - Петер Хандке

Добитник Нобелове награде.

„Без Петера Хандкеа немогуће је замислити немачку књижевност.“ Die Zeit

Велики пад обухвата један дан – од јутра до касних вечерњих сати – у животу остарелог глумца који из предграђа метрополе креће у центар да му председник државе уручи престижну награду. На том путу среће се са бескућницима и имигрантима, потом долази до напуштене пруге, где га полицајци накратко заустављају због сумње да је терориста. Ништа није боље ни када крочи у само срце града у којем су људи отуђени и под погубним утицајем савремене технологије.

Јунакова шетња је делом ходочашће делом крсташки поход испуњен дубоким промишљањем о свету у којем живимо.

„Маестрална анализа нашег доба.“ Жарко Радаковић

„Какво велико уметничко остварење.“ Die Zeit

„Ако се на немачком језику још пише светска књижевност, онда је пише Петер Хандке.“ Петер Хам

Једна нит - Трејси Шевалије

Ауторка светског бестселера Девојка са бисерном минђушом.

Дирљива прича о жени која у предвечерје Другог светског рата долази у град са надом да ће се изборити за своје право на срећу.

Година 1932. Пошто јој је Велики рат однео и вољеног брата и вереника, Вајолет Спидвел постаје „прекобројна жена“, припадница нараштаја осуђеног на уседелички живот јер је у рату изгинуло много младића. Ипак, она не може да се помири са тим да ће јој цео живот бити сведен на бригу о ожалошћеној и огорченој мајци.

Пошто уштеди довољно да се одсели у Винчестер, дом једне од најлепших енглеских катедрала, Вајолет ступа у друштво везиља – жена које везу јастуке за катедралу и тако настављају вишестолетну традицију.

Тамо налази подршку и заједништво, рад је испуњава, чак се и спријатељује са живахном Гилдом. Но, када јој животне силе угрозе новостечену независност, а на хоризонту се помоли нови рат, Вајолет мора да се бори за место које јој као жени не припада.

Топла, живописна и дивно обликована, Једна нит је безвремена прича о пријатељству, о љубави и о женама које саме кроје своју судбину, и потврђује Трејси Шевалије као једну од најбољих савремених књижевница на врхунцу свог стваралаштва.

„Проза Трејси Шевалије је блистава и драгоцена као добро одржавана сребрнина.“ Entertainment Weekly

„Трејси Шевалије има јединствен дар да оживи свакодневицу прошлости.“ Elle

Београд кроз кључаонице сто кућа - Ненад Новак Стефановић

Од аутора бестселера Водич кроз љубавну историју Београда.

• Где се налазио први српски кабаре?
• Како је живео београдски краљ чоколаде Шонда?
• Шта се крије испод темеља Бигза?
• Где су живели Мокрањац, Арчибалд Рајс и Коча Поповић?
• Како је Дом синдиката постао дом банкара?

У својој књизи Београд кроз кључаонице 100 кућа Ненад Новак Стефановић нас води у несвакидашње разгледање српске престонице. Кроз историју сто београдских здања аутор даје панораму града на ушћу двеју река, раскрсници Истока и Запада.

У овом јединственом водичу сазнаћете мало познате чињенице о грађевинама поред којих свакодневно пролазите као и бројне куриозитете који ће оплеменити ваш поглед на град. Шетња кроз Београд постаће вам незаборавно искуство.