Од 20. јула 2020. године библиотека ради са корисницима од понедјељка до петка од 7:30 - 18:00 часова. Читаоница је отворена сваки радни дан од 10 - 16 часова уз ограничени број корисника, обавезно ношење маске и поштовање хигијенско-епидемиолошких мјера. Захваљујемо на разумијевању.

Јул 2020

Ланац слободе – Зоран Ћирић

Након извршене копнене инвазије и капитулације бомбардерске 1999, Београд се на референдуму отцепио од окупиране Србије. Подељен на административне зоне и премрежен западним агентурама и герилским подземљем, Нишвил постаје нова престоница Администрације за Доњи Балкан, Главног Федералног Уреда, као и новоуспостављене Унионистичке владе Србије. У застрашујућој постапокалиптичној атмосфери, град је испресецан електричним жичаним оградама, његовим улицама шетају војници и плаћеници из целог света, многи од њих су на дрогама, и сами захваћени свеопштим хаосом у којем владају ужасавајућа отупелост и сивило. Тешка се сенка страха надвила над градом: убијен је Сотир, потајни господар нове престонице. Ко ће владати Нишвилом након његове смрти? Све групе у граду спремне су за рат: Федералци и Мондисти; Урговци и Амоси; Администрација и Федерални Уред... а и „Витезови” су нестрпљиви да сазнају ко им је нови вођа. Један догађај утерује страх у кости свим главешинама: вратио се Јордан, Сотиров најближи пријатељ. Обојица су били припадници Тајне полиције некадашње државе. Ратовали су заједно, „чували ред” и пре и после рата. Али нико не зна за њихов завет да ће осветити један другог ако неко од њих двојице настрада од туђе руке.

Ланац слободе – Зоран Ћирић

Серотонин - Мишел Уелбек

Прича наратора коју пратимо у овом роману преклапа се са причом о Француској која гази по својој традицији, која тривијализује своје градове и која уништава своја села. Наратор нам говори о животу пољопривредника, о свом пријатељству са једним аристократским фармером, о пропалим идеалима своје младости, о нади да ће пронаћи изгубљену жену... Говорећи о опустошеном свету који, без доброте и солидарности, измиче контроли, овај роман снажно се суочава и се темама осећања гриже савести и покајања.

„Сјајан Уелбеков роман о великом романтику који умире од патње, у цивилизацији која је на издисају.“
– Elle

„Серотонин је огромно огледало постављено пред нашим светом: оно што видимо у одразу је застрашујуће.“
– Ле Соир

„Ево још једног Уелбековог јунака који инсистира на томе да је у овом јадном свету важна једино љубав.“
– Evening Standard