Јун 2022

Соба лептира – Лусинда Рајли

Поузи Монтегју се ближи седамдесетом рођендану. Мада и даље живи у свом лепом породичном дому Адмирал хаусу, у прекрасном сеоском пределу Сафока, где је провела идилично детињство хватајући лептире са вољеним оцем, а касније сама подизала децу, Али сада мора да донесе мучну одлуку. Иако је сентиментално везана за кућу која увелико пропада, а има и изузетан врт који је стварала и неговала двадесет пет година, Поузи је свесна да је дошло време да је прода.

Поузи се бори с лошим пословним потезима свога сина Сема, а изненада се враћа и њен други син Ник после десет година живота у Аустралији. Поврх свега појављује се и Фреди, њена прва љубав, који ју је пре педесет година оставио сломљеног срца. Она нема поверења у Фредијеву обновљену наклоност и не зна да Фреди и Адмирал хаус – крију страшну тајну…

С већ познатом умешношћу у грађењу незаборавних ликова и заплета Лусинда Рајли нам пружа још једну чаробну, вишегенерацијску причу.

Деца зла – Миодраг Мајић

Роман „Деца зла“ Миодрага Мајића је једно вишеслојно књижевно дело у којем се преплиће више жанрова. Превасходно, то је крими роман са елементима трилера. У једном свом значајном делу то је и роман тока свести, а истовремено садржи и елементе фантастичне приче комбиноване са хорором. Ту постоји и неколико мрачних излета у морбидну прошлост ратова деведесетих година – тако да има и елементе историјског романа.

Овај Мајићев роман почиње једним драматичним убиством које је узбуркало пажњу целокупне јавности. Наиме, реч је о убиству Радована Ковача – јавне личности, бизнисмена, политичара и човека за којег се верује да чврсто стоји са обе стране закона. Злочин је почињен на изузетно свиреп начин јер је он раскомадан секиром и везан на скупоценом кревету у својој вили. У његовој руци затечен је непознати дукат на којем су уочена избледела слова старог арапског писма.

Завештање Светог саве – Лука Мичета

„Књига Луке Мичете Завештање Светог Саве представља дело које ће радо читати најшири круг читалаца. Истичемо два значајна момента који одликују ову књигу: она не пати од историографских погрешака, што је постала редовна појава у популарној литератури, а са друге стране текст није оптерећен оном врстом стила и начина излагања, који су незаобилазни у научној литератури. Лука Мичета је, дакле, написао питак и читљив текст са увидом у савремену историографију о Светоме Сави.

Говорити о Светом Сави није ни лако, ни захвално. Међутим, може се рећи да је наш писац честито одужио дуг Светоме Сави.“ проф. др Синиша Мишић

„Лука Мичета је успео да напише биографију Светог Саве избегавши пристрасност и учитавање, објективно, али не критички редуктивно. Сасвим оправдано постављајући оквире књиге широко, представљајући време, личности и догађаје који претходе делу и епохи првог српског архиепископа а не упадајући у замку таштог и комотног подразумевања, Лука Мичета је ово дело написао за читаоце који би да о највећем српском светитељу сазнају што више. Ова књига им пружа прилику да Србина који је од свих својих сународника током историје учинио највише за своју нацију у својој машти оживе, а да у томе не погреше.“ проф. др Оливер Томић

„Досад најпотпунија биографија Светог Саве, књига Луке Мичете заслужује место у свачијој библиотеци, као књига којој би се, као својеврсном подсетнику, требало повремено враћати.“ др Александар Узелац