Контакт подаци и радно вријемеFind

Наша адреса и основни подаци:

 

Јавна установа Народна библиотека "Филип Вишњић" Бијељина

Трг краља Петра I Карађорђевића 5, 76300 Бијељина

 


Tелефони:
централа +387(55)205-603
директор +387(55)210-721
факс +387(55)208-117
одјељење завичајне збирке +387(55)226-540
рачуноводство +387(55)226-541


Мејл адресе:
direktor.junbfv@gmail.com
sekretarnbfv@gmail.com
zavicajnanbfv@gmail.com

racunovodstvonbfv@gmail.com
studentskanbfv@gmail.com
medjubibliotecka.pozajmica.nbfv@gmail.com

 

Основни суд Бијељина: Фи. 942/93, МБ:1783033, ЈИБ:4400384180003
Рачун за прикупљање јавних прихода, врста прихода 722591, буџетска организација 0818035

 

Радно вријеме:

 

Сваки радни дан од 7:30 - 19:00 часова.
Суботом и недјељом не радимо
Читаоница је отворена сваки радни дан од 8 - 19 часова.

 

Контакт и радно вријеме
  • Региструј се
Мај 2024
ПДФ
Штампа
Ел. пошта

Прво лице једнине - Харуки Мураками

„Свет у којем живимо често се у тренутку окрене наглавачке ако само променимо начин посматрања. Уколико се промени само начин на који пада зрак сунца, сенка може постати светло и светло сенка. Позитивно постаје негативно, а негативно позитивно. Не умем да оценим да ли је таква појава једна од суштинских одлика онога како је свет устројен или је само оптичка варка.“ Мураками опет пише у првом лицу једнине. У овим причама читаоци ће препознати моделе и ликова и ситуација из његових претходних романа и прича. Лични догађаји заогрнути су фикцијом, с јасном намером да читалац не може да одреди где је граница фиктивног и реалног.

Али, ова збирка прича није аутопортретисање у форми фикције, већ је, поред осталог, стављање у фокус појмова који очигледно у овој зрелој фази живота и стваралаштва опседају једног од најчитанијих писаца на свету: несталност смисла (у књижевности и животу) и идентитета. Овом темом се бави на моменте и самоиронијски, уз критику оних који претендују да неупитно знају шта је писац хтео да каже и ко је тај писац, јер ми сви живимо „у простору између маске и правог лица“, с тим што је код неког тај простор ужи, а код неког шири. Па чак и оно најважније – љубав, као „гориво које нам је неопходно да бисмо даље живели“, најлепше је кад о неком понешто не знамо, или кад мајмун из Шинагаве украде нечији идентитет, тако да та особа заборави и своје име.

Не мирим се ( Лична антологија 1991-2013 ) - Мишел Уелбек

Мишел Уелбек – пjесник? У доба кад сви гледају да се уже специјализују и кад се улажу напори не би ли се сви таленти пописали под одређеном, искључивом етикетом, има и оних који сматрају малтене неприличним за једног свјетски познатог романсијера, који је пожњео све успјехе, да се и даље тврдоглаво бакће поезијом: у томе препознају недвосмислен примјер нечег неспојивог. Бављење поезијом било би, све у свему, протумачено као некакав хоби Мишела Уелбека, каприц који му ваља допустити са осмјехом, помало благим, али и донекле раздражљивим. Изрећи такав, исхитрен суд, који управо после овог издања дефинитивно губи сваку тежину, значило би изгубити из вида да је Мишел Уелбек прије свега пјесник.

Револуционар - Берислав Благојевић

Језички богате, вешто написане и што је најважније читљиве, приче Берислава Благојевића враћају наду у опстанак и будућност кратке прозне форме.

Његова проза је неодољива, великодушна, истовремено ведра и сурова, духовита, понекад апсурдна и погађа право у срце.

Ове приче се баве обичним људима и тзв. вечним темама, љубављу, слободом, али и немогућношћу да се та слобода или љубав остваре, одликује их благи хумор, свестан иронијски отклон, понекад љута сатира и утисак горчине у устима.

Радње прича се догадјају на различитим географским просторима (Филипини, Нагорно-Карабах, Дамаск, Бостон…), јунаци носе различита имена а могу се звати било како, јер су његови јунаци исти, обични, мали, поштени људи који због поремећених друштвених, социјалних и моралних вредности немају могућност да се у потпуности остваре већ скрушено и помирљиво прихватају улогу маргиналних ликова на ивици живота.

Берислав Благојевић критички али једноставно и ненаметљиво, често кроз визуру личног и проживљеног, посматра и приказује људе и свет, са жељом да проблем учини видљивим и јасним али без жеље да доноси закључке или да нуди решења.

Свака од ових прича могла би да се заврши знаком питања или са три тачке и да нас остави у дубоком промишљању.

 

 
 На врх