Почетна  //  Дешавања Архивски чланци
12. децембар 2014. године Промовисана "Споменица Младе Босне 1914 - 2014"

У Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини је промовисана књига "Споменица `Младе Босне` 1914-2014." аутора Војислава Максимовића, капитално дјело које, према мишљењу рецензената и критичара, има за циљ да одбрани истину о Сарајевском атентату. "Споменица је књига над књигама - необична књига. Приређивач са атрибутима научног радника и историчара књижевности, у зрелом добу стваралаштва успео је да селективном грађом за читаоце приреди књигу у којој ће остати најбоља сведочења о `Младој Босни` и Сарајевском атентату", рекао је књижевни критичар Јордан Ристић. Он је додао да за објективног читаоца, уколико је раније и било неких дилема, током читања ове књиге оне ће потпуно нестати, а остаће само истина о жртви младе генерације која је младост жртвовала за слободу. Један од рецензената ове књиге Сава Ћеклић истакао је да Споменица "Младе Босне" представља огромно штиво у којем су сакупљени готово сви радови младобосанаца, од формирања "Младе Босне" до данас.

"Ту су радови свих младобосанаца, критичара који су писали о њима, записници са суђења младобосанцима, као и сви документи са простора српског народа... све што је писано о Великом рату, његовим узроцима, почетку, страдању и мучењу заточеника у логорима", рекао је Ћеклић.

Он је упутио посјетиоце да ово штиво треба прочитати, јер се у њему најјасније види како се развијао покрет "Млада Босна" и како је почео Први свјетски рат.

Аутор Споменице Војислав Максимовић рекао је да је ова књига намијењена, прије свега онима који намјеравају да изучавају омладински покрет "Младе Босне".

"Врло је обимна и садржи различите погледе на овај покрет", рекао је Максимовић и додао да је његово настојање било да покаже креативну улогу овог покрета.

Максимовић каже да се о младобосанцима обично говори као о атентаторима, али да је његова жеља била да покаже колико је, каже, било брижно бављење литературом и духовношћу ових младих људи, али и значај њихове националне улоге.