Од понедјељка до петка од 8 до 19 сати
Суботом од 9 до 13 сати

Почетна  //  Дешавања Архивски чланци
Петак, 25. децембар 2015. године Стручни семинар за књижничаре и библиотекаре

У Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини данас је одржан семинар за тридесетак књижничара и библиотекара са матичног подручја ове установе.

Директор Библиотеке Јован Цјетковића рекао је да се семинар одржава сваке године, а да се ове године обрађују три веома актуелне теме.

"Ријеч је, прије свега, о обради библиотечке грађе која је увијек актуелна нашим школским библиотекарима, а осврнули смо се и на развијање љубави према књизи код дјеце предшколског узраста на чему радимо низ година", рекао је Цвјетковић.

Он је навео да је на данашњем семинару једна од тема била и рад са слијепим и слабовидим лицима, те најавио да ће Библиотека почетком сљедеће године отворити кутак за њих.

"Овај пројекат радимо у сарадњи са Библиотеком за слијепа и слабовида лица Републике Српске, као и са Међуопштинском организацијом слијепих и слабовидих Бијељина", рекао је Цвјетковић.

Он је изразио увјерење да ће на овај начин слијепим и слабовидим лицима бити омогућено да долазе у Библиотеку и да, прије свега, слушају аудио књиге.

"Данас смо о овој новини, коју ћемо имати у Библиотеци у наредном периоду, обавијестили наше библиотекаре", рекао је Цвјетковић.

Библиотекар у Народној библиотеци "Филип Вишњић" Ружа Авакумовић рекла је да свака библиотека која води рачуна о својим корисницима, а посебно о дјеци, има задатак да их активира да се приближе књизи и читању.

"У многим библиотекама је из године у годину све мање чланова, али се наша библиотека може похвалити све већим бројем, на што смо поносни. Да бисмо дјецу привукли у библиотеке организовали смо радионицу за предшколарце и пјасничку радионицу", додала је Авакумовићева.

Она је навела да обје успјешно раде, а да је на семинару ове године више ријечи било о радионици за дјецу предшколског узраста која се организује у сарадњи са вртићем "Чика Јова Змај".

"Циљ ове радионице је да приближимо књигу њиховом узрасту, да развијемо у њима љубав према књизи и библиотеци", навела је Авакумовићева.

Петра Рајковић, библиотекар, је говорила о раду аудио брај интернет клуб читаонице за слијепа и слабовида лица која ће бити формирана почетком наредне године у Народној библиотеци „Филип Вишњић“ као и о потреби и омогућавању приступа информацијама и комуникацији слијепих и слабовидих лица уз примјену информационих технологија.

Стручни семинар је одржан ради едукације библиотекара из основних и средњих школа, факултета, као и из народних библиотека које покрива матично подручје Народне библиотеке "Филип Вишњић" Бијељина.