БИБЛИОТЕКА ОД ПОНЕДЈЕЉКА, 18. МАЈА 2020. ГОДИНЕ РАДИ СА КОРИСНИЦИМА СВАКИ РАДНИ ДАН ОД 7.30 - 18.30 ЧАСОВА.

Петак, 8. април 2016. године Изложба карикатура ПЈЕР

У Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини је отворена изложба карикатура са 48. конкурса "Пјер", компаније "Новости", што је прво гостовање ове изложбе изван Београда.Уредник рубрике "Трн" у "Вечерњим новостима" Бојан Љубеновић рекао је на свечаном отварању да је "Пјер" већ трећу годину спојен са бијељинским фестивалом хумора и сатире, као природан спој карикатуре и афоризма.

"Пјер" је и ове године својеврсни скенер стања духа, друштва и политике на овим просторима и из године у годину непогрешиво погађа у друштвене аномалије и указује на његове грешке и бољке", рекао је Љубеновић новинарима.

Према његовим ријечима, овај најдуговјечнији и најзначајнији конкурс карикатуре на Балкану везан је посљедњих година за Србију, али карикатуре говоре о проблемима савременог друштва у цијелом региону и Европи.

"Често кроз историју `Пјера` и српску историју, нажалост, нисмо слушали карикатуристе и сатиричаре, надам се да ће томе доћи крај", истакао је Љубеновић.

Бојана Варајић-Салзбергер, руководилац Одјељења акција и службе за односе с јавношћу компаније "Новости", рекла је новинарима да је на 48. конкурс "Пјер" "Вечерњих новости" стигло 515 радова, а у ужи избор изабрана су 124 рада која су представљена на изложби и у каталогу који прати ову изложбу.

Она је истакла да "Пјер" од ове године подстиче и афирмише и младе карикатуристе, па се уз традиционалне награде додјељује и млади "Пјер".

Варајић-Салзбергер је рекла да је на изложби заступљено и седам радова младих карикатуриста.

У фокусу 48. "Пјера" су не само теме које се тичу српског друштва, већ и све затегнутијих односа у свијету, а многе карикатуре баве се мигрантском кризом.

Изложба "Пјер" која ће бити отворена за посјетиоце до 23. априла у Народној библиотеци "Филип Вишњић" изазвала је велику пажњу публике, која је већ на отварању попунила салу до посљедњег мјеста.